יתרונות היוגה כאימון וההשפעות החיוביות של תרגול היוגה על החיים ועל תהליך של התפתחות אישית

היוגה עוסקת בחיבור שבין הגוף הפיזי לבין הנפש והתודעה הפנימיות. בשנים האחרונות ישנה מודעות הולכת וגוברת לעובדה שכאשר הנפש מרוכזת ואין הפרעה חיצונית ישנה השפעה לכך גם על האיברים ומערכות הגוף ולכן הגוף באופן כללי בריא וחזק יותר.

ישנן עדויות מחקריות אודות כך שלתרגול היוגה השפעות טובות וחיוביות הן במצבים רפואיים כרוניים והן בהקלה על תסמינים של מחלה קיימת. הדוגמא המוכרת ביותר היא הפחתת הכאב שמתלוננים עליו חולים במחלות ראומטיות (מחלות התוקפות את מפרקי השלד), אשר תרגול קבוע של יוגה הוכח כמסייע ותורם להתנהלותם השגרתית ולתחושה גופנית טובה יותר.
בעולם הרפואה קיימת אסכולה הגורסת כי הנושא של מניעת מחלות כרוניות ומדבקות חייב לכלול מגוון פעולות משולבות בעלות נגיעה חברתית, רפואית ומשפחתית. לטענת אסכולה זו, בריאות קשורה גם ליכולות אישיות כגון קבלת החלטות וחוסן נפשי ופנימי. תרגול יוגה מהווה גורם המקשר בין התודעה ותהליכים גופניים פנימיים ולכן תרגול קבוע ישפר את הריכוז והנוכחות כמו גם את יכולת ההכלה הנדרשת לשם התמודדות טובה יותר עם מכאובים, מחלות וקשיים פיזיים. קשר בין התת מודע לבין תופעות גופניות הנראות כלפי חוץ כבר הוכח וכיום רק נשאר להפנים שבעצם תרגול היוגה הוא אחד הגורמים המקשרים החזקים והנגישים ביותר בין שיטות פנים ושיטות חוץ.

תרגול קבוע של יוגה גם הוכח כמסייע במניעת מחלות, או לפחות כדוחה את התפרצותן בדרגה חמורה. הסיבה לכך היא יכולתו של אדם להירגע באופן מוחלט ומכיוון שהיוגה היא הדרך להגיע לרגיעה מוחלטת ללא שום הפרעות או הסחות דעת – הרי שהיא עשויה לקחת חלק במערך פעולות של מניעת מחלות ושמירה על נפש בריאה .
באמצעות רגיעה עמוקה והגעה לשלווה אמתית של הגוף והנפש קל יותר להפחית הסחות והפרעות ולכן קל למתרגל להתחבר לעצמו ולתודעתו העמוקה ביותר. חיבור זה משרה רוגע על מערכות הגוף והנפש כולן, מאפשר למתרגל להגיע למחשבות עמוקות בנוגע להתנהלותו בכל רובד ולהגיע להבנות מהותיות הנוגעות לנקודות מבט שונות של חייו. בהיעדר חסמים חברתיים, משפחתיים או אישיים (כאלה הנובעים מהמודע והמקובל) קל לקבל החלטות שתהיה להן השפעה על המשך החיים וההתנהלות.

לא פחות חשובה הקביעה שכאשר אדם מתרגל יוגה על בסיס קבוע הרי שקל לו יותר להגיע למצב של רגיעה ושלווה מוחלטות, מה שהוכח במחקרים רבים כמשפר את מצב הרוח ונוגד מצבים דיכאוניים . בנוסף לכך הוכח כי מטופלי תרופות אנטי דיכאוניות יכלו להפחית את מינון החומר הפעיל לאחר שלמדו כיצד ליישם הלכה למעשה את עקרונות היוגה ויכלו להשתמש בהם לתועלתם ולשיפור מצבם
כאשר אדם חש שמצב רוחו טוב והתחושה הפנימית טובה – יש באלה כדי להשפיע על הגוף כלפי חוץ, ישנה שמחת חיים שאינה מובנת מאליה ואלה משפיעים גם על תופעות פיזיות כגון חולי באיברי הגוף ומקטינים את הכאב או את התסמינים הכרוכים בהן.

WhatsApp chat
דילוג לתוכן